Atrofia – życie w sztucznie zmodyfikowanym świecie

Świat, w którym przyszło żyć Rhine Ellery zdecydowanie nie napawa optymizmem. W pogoni za człowiekiem idealnym, naukowcy postanowili go po prostu wyhodować, ponieważ naturalne metody nie mogły przynieść pożądanego skutku. Niestety, jedynie pierwsze pokolenie ludzi z probówek jest takie, jak w zamierzeniu. Ich dzieci umierają w wieku dwudziestu kilku lat i nikt nie jest w stanie temu zapobiec. Przez to młode dziewczęta są porywane i zmuszane do poligamicznych małżeństw z dziedzicami bogatych rodów. Właśnie w taki sposób do świata pełnego luksusu i przepychu trafia Rhine wraz z dwiema innymi dziewczynami. Tam zostają uwięzione w klatce o złotych prętach, a każda z nich próbuje walczyć z tym na swój sposób.

Dom, w którym mieszkają jest z pozoru idealny. Nie brakuje im tam niczego, jednak nie można też powiedzieć, że ich egzystencja ma jakiś głębszy sens. Wbrew swojej woli muszą starać się zadowolić swojego wspólnego męża i urodzić dziecko, które zapewni przetrwanie gatunku. Jednak główna bohaterka wcale nie ma zamiaru poddawać się woli innych i na każdym kroku szuka możliwości ucieczki ze swojego więzienia. Na szczęście ma oparcie w ukochanym, który jest młodym Służącym w domu jej męża. Chociaż właściwie ciężko powiedzieć, kto tu jest prawdziwym panem domu…

Lauren DeStefano tworzy w „Atrofii” świat, który mógłby się wydawać kolejną próbą stworzenia obrazu społeczeństwa post apokaliptycznego. Jeśli ktoś na to liczył, to go rozczaruję – nie znajdzie tutaj tego. Autorka w swojej debiutanckiej powieści woli się skupić na wykreowaniu bohaterów i świata, w którym zostały zamknięte. Bo to jest taki mini świat, w którym wydaje się, że wszystko jest idealne, a problemy dotyczą tylko tych, którzy znajdują się poza jego bramami. Świat luksusu i jednocześnie nieszczęścia, ponieważ chyba nikt w tym układnie nie może być szczęśliwy. Miejscami ironiczne spojrzenie na całą sytuację sprawia, że do książki wkrada się nutka cynizmu, niemniej jednak ta książka poruszy każdego, kto pozna historię tych trzech dziewczyn skazanych na życie w luksusowym więzieniu.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
4.4

Podsumowując:

Świetna książka. Z pewnością przeczytam kontynuację.

Dodaj komentarz