Forrest Gump – czas sukcesu, czas porażki

Forresta Gumpa zna chyba cały świat. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać tego niezwykłego człowieka, polecam przeczytać powieść Winstona Grooma o takim właśnie tytule.

Ta książka przedstawia losy niezbyt mądrego człowieka, który odnosi sukcesy we wszystkim, czego się dotknie. I z taką samą łatwością te sukcesy zmieniają się w porażki. On jednak zupełnie się tym nie przejmuje. Jedyną rzeczą, na której tak na prawdę mu w życiu zależało, była miłość do Jenny. Cała fabuła oparta jest właśnie na takiej ciągłej zmianie. Raz jest na szczycie, by po chwili stracić wszystko. Całe jego życie to nieustające pasmo przygód. Bierze on udział w najważniejszych wydarzeniach historycznych, choć my, którzy uważamy się za ludzi ‚normalnych’, nie dalibyśmy mu nigdy szansy na to, żeby gdziekolwiek zaistnieć.

Pisząc o „Forreście Gumpie” nie jest celem przedstawienie fabuły czy choćby przybliżenie czytelnikom tego, co się dzieje z bohaterem. Ważniejsze wydaje się to, aby zwrócić uwagę na wymowę tej książki, na to, co ona nam pokazuje. A pokazuje nam ta powieść, że każdy z nas ma prawo do szczęścia, że każdy może coś w życiu osiągnąć. Niezależnie od tego, jaki ma iloraz inteligencji. Pełna humoru książka, napisana z lekkością, jest lekturą idealną. W każdą pogodę, każdy czas i dla każdego. Więc zachęcam do kupna, sobie czy w prezencie dla bliskich (podpowiedź na prezent last minute : ))

Dodaj komentarz