Geniusze fantastyki – fantastyczny prezent

Najlepszym prezentem dla czytelnika jest oczywiście książka. Jak widać wydawnictwa też lubią książki na urodziny. Wydawać. I to za darmo. Trzeba przyznać, że pomysł wydawnictwa Genius Creations na zrobienie urodzinowej antologii przeszedł najśmielsze moje oczekiwania. Na samym początku chciałabym powiedzieć, że podziwiam ogromnie wszystkich ludzi, którzy byli zaangażowani w ten projekt za pomysł i za rozmach, z jakim został wykonany. Dzieło, bo inaczej tej antologii nazwać nie sposób, jest pod względem rozmiaru po prostu monumentalne. Pod względem treści… Nie przychodzi mi do głowy żadne inne określenie, oprócz fantastyczne. Moim zdaniem jest to najlepsza do tej pory wydana antologia zbierająca teksty z zakresu bardzo szeroko pojętej fantastyki. Czas jakiś mi zajęło zapoznanie się ze wszystkimi opowiadaniami, po części dlatego, że dzieło jest na prawdę baaardzo obszerne, ale po części także dlatego, że fajnie było się delektować tak zróżnicowanym i tak bogatym zbiorem. To było coś niesamowitego, tak wielu autorów, tak wiele światów i bohaterów zebranych w jednym miejscu. Rzecz bez precedensu. To po prostu trzeba przeżyć. Wszystkim, którzy jeszcze nie mieli przyjemności sięgnąć po tę antologię polecam szczerze. Zarezerwujcie sobie tylko czas i spokój. Wszystko inne znajdziecie w tej książce.

Opisanie, nawet pokrótce, każdego z tych opowiadań jest po prostu niemożliwe do wykonania. Poza tym, mijałoby się totalnie z celem, gdybym je tu opowiedziała. Ten, kto się zdecyduje na przeczytanie antologii sam musi wejść do każdego ze światów i samodzielnie się w nim odnaleźć. Tak więc opowiem tutaj jedynie ogólnie, co mi się podobało i na co zwróciłam uwagę podczas lektury. Myślę, że ocena (gwiazdkowa), która znajduje się pod tekstem najlepiej oddaje to, jak można tę antologię określić. Są w niej opowiadania, którym z chęcią wystawiłabym notę nawet wyższą niż 5. Są też takie, które podobały mi się mniej. Co wcale nie znaczy, że były gorsze. Po prostu nie każdy typ fantastyki lubię na tyle, by chcieć czytać konkretne opowiadanie. I to w zasadzie jest także największym plusem tej antologii. Ta kosmiczna różnorodność tematów, światów, rodzajów. Dosłownie wszystkiego. Taki fantastyczny misz-masz, w którym każdy, dosłownie KAŻDY, czytelnik niezależnie od preferencji znajdzie coś dla siebie. Podejrzewam, że nawet ci, którzy na co dzień wolą inne rodzaje literatury wygrzebaliby jakieś opowiadanie, które trafiłoby także w ich gusta. Dla mnie to jest coś niesamowitego. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie te opowiadania, co do jednego, prezentują tak wysoki poziom, że aż momentami nie chce się wierzyć, że tak wielu różnych autorów razem stworzyło dzieło tak bliskie doskonałości.

W tej recenzji pada wiele pochlebnych słów. I zapewniam was, że nie ma w tym na prawdę nic dziwnego. Trochę brakuje mi słów, a trochę nie wiem co mam jeszcze powiedzieć. Według mnie każdy szanujący się czytelnik powinien postawić sobie za punkt honoru przeczytanie tej antologii. Bo to przede wszystkim niezwykłe dzieło wielu autorów, z których każdy dołożył swoją cegiełkę po to, aby dać nam ogromny kawał czytelniczej radości, do której będzie się wracać i wspominać latami. Uważam, że każde wydawnictwo, które chce wydawać antologie opowiadań, jakikolwiek by to nie był rodzaj literatury, powinno brać przykład z Genius Creations. Normalnie aż zazdroszczę ludziom, którzy mieli szansę tworzyć coś tak wielkiego. Nie tylko pod względem rozmiaru. Pod każdym jednym względem to dzieło jest doskonałe i godne największych pochwał. I nie są to tylko puste słowa. To najszczersza i najuczciwsza opinia, jaką kiedykolwiek mogłabym wystawić tej książce. Mówiłam to już, ale powtórzę jeszcze raz, że czytanie tej książki było prawdziwą przyjemnością i z pewnością będę wracać do tej lektury jeszcze nie jeden raz.

Zamiast zwyczajowego „O czym jest ta książka?”, łapcie słowo do wydawnictwa:

„Geniusze fantastyki” zabiorą cię na wyprawę do fantastycznych światów, gdzie rządzi magia, nauka lub wiara; gdzie niemożliwe walczy o prymat z możliwym, a wyobraźnia jest najpotężniejszą siłą we wszechświecie.

Nie ma znaczenia, czy po zamknięciu oczu podróżujesz po fantastycznych krainach, przedzierasz się przez postapokaliptyczne pustkowia, badasz nawiedzone miejsca czy mkniesz przez kosmiczną otchłań – z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie!

W twoje ręce oddajemy obszerny zbiór opowiadań autorów związanych lub zaprzyjaźnionych z wydawnictwem Genius Creations. Ta ponad 1000-stronicowa antologia to ich prezent dla ciebie i dla nas z okazji drugiego roku działalności wydawnictwa.

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy do świata „Geniuszy fantastyki”!

Linki do pobrania DARMOWEGO ebooka TUTAJ.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
4.8

Podsumowując:

Jak do tej pory najlepsza antologia fantastyki.

Dodaj komentarz