Lalki w ogniu – kraj sprzeczności

Indie to dziwny kraj. Fascynujący. Urzekający swym bogactwem, a jednocześnie przerażająco biedny. Jest to kraj pełen sprzeczności. Jednak tam nie wydają się one aż tak rażące. Tam jest czymś normalnym, że Chrystus stoi na jednej półce z Brahmą czy Wisznu.

Książka Pauliny Wilk to coś więcej niż tylko opowieści, spisane po wielu podróżach do tego kraju. To pełne refleksji studium kultury, społeczności, tym wierniejsze, że widziane z zewnątrz. To coś więcej niż zbiór reportaży. Autorka w niezwykły sposób ukazuje samą istotę Indii. Pokazując wszystko bez cenzury, bez tabu, ukazuje czytelnikom obraz ludzi niezwykłych, bo potrafiących przystosować się do życia w skrajnie ciężki warunkach. A mimo to, godzą się z takim losem. Nie buntują się, nie protestują. Po prostu trwają. Z drugiej strony są ludzie bardzo bogaci. Tacy, którym niczego nie brakuje. Mają luksusowe domy, samochody, jedzenie. Jedyne co burzy ich idylliczną egzystencję to wszechobecni biedacy. Ale na to też można znaleźć sposób. Nie bez powodu buduje się na miejscu dawnych slumsów coraz to nowe, zamknięte osiedla dla bogaczy.

Kultura Indii to niezwykłe połączenie wielu kultur i religii: islamu, hinduizmu, chrześcijaństwa. Choć Hindusi nie są aż tak bardzo ja muzułmanie konserwatywni względem kobiecego ubioru, to jednak i oni mają swoje prawa dotyczące np. tego, że kobieta nie powinna (czyli nie może, przynajmniej w mieście) pokazywać się z mokrymi, rozpuszczonymi włosami, gdyż zbyt jest to bliskie erotycznym fantazjom. Z drugiej jednak strony w bollywoodzkich produkcjach często widzimy sceny, gdzie mokre sari dokładnie ukazuje kobiece kształty.

„Lalki w ogniu” to jedna z tych nielicznych, specyficznie napisanych książek, które można czytać w takiej kolejności jaka komu pasuje najbardziej. Każdy rozdział opowiada inną historię, ukazuje inną cząstkę Indii. Dopełnieniem całości są zdjęcia opatrzone tytułem oraz miejscem i datą ich wykonania. Jak najbardziej polecić ją można nie tylko miłośnikom tej kultury, lecz wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o ludziach i świecie.

Dodaj komentarz