Nathalie Semenuik „Tajemniczy czarny kot” – śladami niezwykłego zwierzęcia

O czym jest ta książka?

Koty to stworzenia niezwykle tajemnicze. Każdy z nich chadza swoimi własnymi ścieżkami. Jednak pośród tego gatunku czarne koty zajmują miejsce szczególne. W ciągu historii były kochane i nienawidzone. Przypisywano im rolę sług szatana, ale również talizmanów przynoszących szczęście. Przez długi czas łączone z czarami i uprawiającymi je kobietami; niejeden raz poddawano je torturom i palono na stosie. W tej niewielkiej objętościowo książeczce znajdują się nie tylko legendy i przesądy dotyczące czarnych mruczków, ale również ich historia od starożytności do współczesności. Ich wielbiciele i wrogowie. Symbole, które na stałe weszły w kanon kultury, a których inspiracją były czarne koty. Wreszcie przysłowia, cytaty, a także poezja z tymi niezwykłymi zwierzętami w roli głównej. „Tajemniczy czarny kot” zawiera w sobie (prawie) wszystko co chcieliście o nich wiedzieć, ale baliście się zapytać. 😉

„Tajemniczy czarny kot” to studium poświęcone czarnym przedstawicielom puszystych, mruczących czworonogów. Autorka w swojej książce prowadzi czytelnika przez długą i krętą drogę, opowiadając burzliwą miejscami historię czarnych kotów i ich relacji z człowiekiem. Poczynając od czasów najdawniejszych, kiedy to po raz pierwszy (najprawdopodobniej) udało się tego niezależnego zwierzaka udomowić, a kończąc na współczesności. Po drodze Czytelnik odnaleźć może wiele zwrotów akcji, które zmieniały podejście do czarnych kotów w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Było one czczone i uważane za opiekunów domostw, jednak w pewnym momencie coraz bardziej rozpowszechnił się strach przed nimi. Na długi czas uznane zostały za zwiastunów nieszczęścia. W średniowieczu przybrało to jeszcze bardziej okrutną formę. Inkwizycja ścigająca kobiety „uprawiające czary” przypisała im rolę sług szatana i pomocników czarownic. Przez to niejednokrotnie dzieliły one los ich opiekunki: tortury oraz śmierć na stosie. Dziś nikt już nie traktuje w ten sposób żadnych zwierzą, jednak do czasów współczesnych przetrwały pewne zabobony, w których czarny kot odgrywa rolę zwiastuna nieszczęścia.

Drobną wadą tej książki są trafiające się tu i ówdzie powtórzenia podanych wcześniej informacji. Jednakże trzeba przyznać, że jest ona tak dobrze napisana, że nie wpływa to aż tak bardzo niekorzystnie na całokształt. Podawanie informacji w sposób zwięzły, a jednocześnie przy użyciu lekkiego stylu zdecydowanie przysłania te niedociągnięcia. Autorka postarała się o to, aby książka była przede wszystkim interesująca dla odbiorcy. Oprócz historii znaleźć w niej można wiele różnych ciekawostek. Część z nich jest dość znana – inne są raczej znane jedynie posiadającym dużą wiedzę miłośnikom tych zwierzaków. Co ważne, nie jest to typowe wydanie albumowe, w którym można odnaleźć poszczególne rasy czy informacje na temat ich hodowli. Celem tej niewielkiej książeczki jest przybliżenie postaci czarnego kota zarówno tym, którzy posiadają na ich temat pewną wiedzę, jak i całkowitym laikom szukającym przystępnych informacji w tym temacie. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to książka, która sprawdzi się jako prezent – nie tylko dla osoby zakochanej w mruczkach.

Ogromną zaletą „Tajemniczego czarnego kota” jest również sposób wydania książki. Zazwyczaj nie mówię o tym w swoich recenzjach, natomiast tutaj trudno przejść obok tego obojętnie. Poczynając od odpowiednio dobranego formatu i okładki, która intryguje i zachęca do zajrzenia do wewnątrz a kończąc na starannie dobranych ilustracjach – wszystko dopracowane zostało w najmniejszych szczegółach. Książka ta zarówno pod względem wizualnym, jak i treści stworzona została po to, aby czytelnika zaciekawić, wciągnąć i zatrzymać na dłużej. Przepięknie prezentuje się na półce, cieszy oko podczas lektury i pozostawia z miłym uczuciem poszerzenia swojej wiedzy na temat tak niezwykłych stworzeń jakimi są czarne koty. Polecam uwadze wszystkich, niezależnie od wiary w przesądy czy zainteresowań. To pozycja, która trafi w gusta każdego czytelnika.

  • Całość
3.5

Podsumowując:

Interesująca pozycja dla miłośników kotów.

1 Reply to “Nathalie Semenuik „Tajemniczy czarny kot” – śladami niezwykłego zwierzęcia”

  1. Witam,
    przyszłam tu z Empiku, żeby przeczytać pełną recenzję tej książki. Jest pięknie wydana i ciekawa, ale według mnie zdecydowanie zbyt droga (jak na taką objętość). Może kiedyś ktoś mi ją kupi, w każdym razie z przyjemnością przeczytałam recenzję, upewniając się, że to książka warta uwagi.,
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz