Pociąg do życia wiecznego – o wszystkim i o niczym

Jerzy Pilch. Pisarz, publicysta. Znany z ciętego języka i niezwykłego daru obserwacji. Jego teksty obdarzone są niezwykłym, pełnym ironii, humorem. W swoich felietonach niezwykle trafnie komentuje bieżącą sytuację polityczną w kraju, lecz nie tylko. Potrafi czytelnika rozbawić, zadziwić swoimi poglądami, a jednocześnie niezwykle przykuć do swoich tekstów. To jednak proza dla tych, którzy nie boją się specyfiki jego humoru.

„Pociąg do życia wiecznego” to dość pokaźny zbiór felietonów Jerzego Pilcha. Porusza w nich dość szerokie spectrum tematów. Nie waha się mówić o swoich poglądach, nie zależnie od tego czy komentuje bieżącą politykę kraju, czy też pisze o rzeczach zupełnie błahych. Jednocześnie te swoje poglądy przemyca w felietonach w takiej formie, która jest jak najbardziej przyswajalna dla czytelnika. Pisząc ze swadą i ironicznym humorem o tym, co nas otacza, tworzy Pilch zupełnie niezwykłą opowieść o zwykłych rzeczach. I tak jak to jest w tytule wpisu, pisze o wszystkim i o niczym. Choć zbiór, jak już wspominałam, jest dość pokaźnych rozmiarów, to nie jest to lektura, przez którą trzeba długo „brnąć”.

Było to moje pierwsze, i, mam nadzieję, nie ostatnie, spotkanie z prozą Pilcha. Przyznam szczerze, że jego niezwykły styl mnie zaczarował, jeśli tak można w tym wypadku powiedzieć. Uważam, że to jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam i nie żałuję ani jednej chwili spędzonej nad lekturą „Pociągu do życia wiecznego”. Pisałam już o tym, i napiszę raz jeszcze, że absolutnie niesamowite dla mnie jest jego poczucie humoru, które także tu się ujawnia. Jednak to co najbardziej rzuca się w oczy przy tej pozycji to to, że ten autor jest tak wnikliwym i niezwykle rzetelnym obserwatorem i komentatorem otaczającej nas rzeczywistości.

Dodaj komentarz