Ropuszki – uzupełnienie wiedźmowego świata

Przy okazji czytania „Ropuszek” warto prześledzić sobie, które opowiadanie powinniśmy czytać przy konkretnym tomie z heksalogii. Dzięki temu nie będą one wyrwane z kontekstu, a utworzą z podstawową serią pełną całość, która spodoba się z pewnością o wiele bardziej, kiedy zostanie o nie uzupełniona. Autorka bowiem zadbała o to, aby zebrane w tym tomie opowieści były przede wszystkim niejako dodatkiem, wisienką na torcie, która sprawia, że całość nabiera dla nas realnego kształtu. Wiele z tych wydarzeń zostało po prostu pominiętych w powieściach, przeważnie z powodu braku miejsca. Ale są one jak brakujące elementy układanki, bez których obrazek jest niekompletny.

Myślę, że nie ma większego sensu opowiadać o każdym tekście osobno. Zdradziłabym zbyt dużo szczegółów fabuły. Muszę jednak przyznać, że ciekawe było wprowadzenie innych bohaterów w roli narratorów. W ten sposób cały zbiór stał się bardziej różnorodny. Mamy także szersze spojrzenie na wszystko, co dzieje się w życiu Dory. Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie, w którym autorka udziela głosu Bjornowi. Jest ono chyba najlepsze ze wszystkich. Łączy w sobie kilka ciekawych wątków. No i możemy zajrzeć do głowy temu najbardziej chyba poharatanemu, zewnętrznie i wewnętrznie, wilkowi ze świata Dory.

Pod względem językowym podobało mi się to, że w „Ropuszkach” Aneta Jadowska nieco odeszła od swojego stałego stylu, jaki prezentowała w heksalogii. Każde z opowiadań zamieszczonych w tym tomie jest dopieszczone w najdrobniejszych szczegółach i to widać. Muszę przyznać, że jest to zmiana na plus, tym bardziej, że jestem czytelnikiem, który przywiązuje do tego dość dużą uwagę. Zachowanie spójności pomiędzy opowiadaniami a główną serią, także jest moim zdaniem wielkim plusem, co podkreślałam już na początku recenzji. Warto jednak powiedzieć to jeszcze raz, bo z pewnością bez tych opowiadań świat Dory Wilk nie byłby tak kompletny. Na prawdę szczerze polecam. Zarówno jako osobny tomik opowiadań, jak i przy czytaniu głównej serii.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
3.9

Podsumowując:

Bardzo dobre uzupełnienie heksalogii.

Dodaj komentarz