Susie Hodge „Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach” – kultura wyższa dla laików

O czym jest ta książka?

Przepięknie ilustrowana i wydana książka, pełna wiedzy o sztuce. Poczynając od malowideł naskalnych aż po sztukę współczesną – autorka omawia zarówno pojedyncze dzieła, jak również ich tematykę, konteksty, twórców oraz wykorzystywane techniki. Wszystko to napisane językiem przystępnym i zrozumiałym dla wszystkich tych, którzy swoją przygodę z tą skarbnicą kultury dopiero rozpoczynają. Niezwykle pomocne są również liczne odnośniki, łączące poszczególne tematy omawiane w książce w spójną całość. Dzięki temu przewodnikowi każdy spojrzy na dziedzictwo kulturalne ludzkości w zupełnie inny sposób.

Przyznaję szczerze, że choć edukację szkolną zakończyłam zaledwie kilka lat temu, niewiele pozostało w mojej głowie wiedzy na temat sztuki. Oczywiście, jak każdy kojarzę najsławniejsze dzieła malarstwa czy rzeźby, jednak w większości to tylko nazwy oraz ogóle pojęcie o tym, jak wyglądają. Nigdy specjalnie się tym nie interesowałam, a nie znalazł się nikt, kto chciałby uzupełnić braki w wiedzy mojej czy innych uczniów. Dlatego też cieszę się, że miałam okazję poznać książkę „Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach”. Zgodnie z tytułem, została ona podzielona na cztery tematyczne bloki, w których autorka w sposób zwięzły i przejrzysty przedstawia najważniejsze informacje dotyczące sztuki. Zaczynając od malowideł naskalnych z jaskini Lascaux prowadzi czytelnika poprzez wieki i zmieniające się nurty obowiązujące w malarstwie i rzeźbie. A wszystko to w sposób przyjazny dla odbiorcy i zdecydowanie skierowany do osób takich jak ja, czyli mających do tej pory niewiele do czynienia ze sztuką.

Dwie najważniejsze zalety książki „Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach” to wspaniałe ilustracje oraz twarda oprawa. W przypadku takich opracowań jak to, niezwykle ważne jest, aby przybliżyć czytelnikowi nie tylko suche fakty, ale również zaciekawić go, pokazując konkretne przykłady. Autorka książki wspaniale wywiązała się z tego, umieszczając w niej dzieła zarówno doskonale wszystkim znane, jak i te zdecydowanie mniej popularne. Dzięki temu pokazuje różne oblicza sztuki, wprowadza w jej meandry i pozwala się poczuć pewnie na tym gruncie. Zachęca również do odkrywania jej tajników na własną rękę, co zawsze sprawia wielką frajdę. Natomiast twarda okładka została świetnie dopasowana do tego dzieła. Jednocześnie sugeruje solidność wykonania i długotrwałe użytkowanie. Biorąc pod uwagę tematykę książki oraz zawartą w niej wiedzę, czytelnik z pewnością będzie wielokrotnie wracał do ulubionych fragmentów lub po prostu w poszukiwaniu informacji na temat konkretnego dzieła, artysty czy motywu obecnego w sztuce.

„Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach” to świetna propozycja dla młodzieży. Doskonale sprawdzi się jako prezent dla nastolatka, nawet jeśli obdarowany nie jest zbyt zainteresowany sztuką. Przejrzystość ilustracji, ogrom wiedzy zawartej w książce oraz przystępny sposób podawania informacji sprawiają, że pozycja staje się niezwykle interesująca. Przepiękne wydanie stanowi dodatkowy argument przemawiający za sięgnięciem po nią. Z czystym sumieniem zachęcam do zapoznawania się z tą książką. Zdecydowanie jest tego warta.

  • Całość
4

Podsumowując:

Świetna książka dla rozpoczynających przygodę ze sztuką.

Dodaj komentarz