Świat jest pełen chętnych suk – (nie)grzeczne opowiadania

Jacek Piekara to autor dość nietypowy jak na nasze polskie realia literackie. Tak więc tytuł „Świat jest pełen chętnych suk” nie powinien razić obytych z tym pisarzem czytelników. Tym bardziej, że nie taki środek książki straszny, jak go prezentują na okładce.

Ten zbiór opowiadań podzielony został tematycznie na cztery części. Część rozpoczynająca całość została zatytułowana „Miłość, seks, nienawiść”. Oprócz klasycznej erotyki znajdziemy tu przemoc, różne, często niezbyt przyjemne strony relacji damsko-męskich. Zdecydowanie najciekawszym opowiadaniem, jest opowiadanie tytułowe, gdyż dość przewrotnie napisane, prowadzi czytelników do niemalże chrześcijańskiego zakończenia. Dzięki temu, że każde z nich jest w jakiejś, choćby niewielkiej, części fantastyczne czyni ten zbiór bardziej atrakcyjnym.

„Bóg i historia” to następna w kolejności tematyczna grupa opowiadań. Tutaj różnorodne realia mieszają się ze sobą tworząc dziwną, niepokojącą, lecz niezwykle spójną mieszankę. Znajdziemy tu odpowiedź na pytanie co byłoby gdyby Polska w czasie II wojny światowej stanęła po stronie… III Rzeszy czy przeczytamy o tym jak Jezus Chrystus spotkał Marię. Poza tym opisana tu została historia człowieka, który przez drobne nieporozumienie zmienił dar swoich marzeń w przekleństwo. Jednym z ciekawszych i trudniejszych opowiadań jest tutaj to, w którym przedstawiona została wizja piekła i przebywających w nim ludzi.

Następna część, „Obce światy”, składa się z trzech opowiadań, których akcja dzieje się w przyszłości. Choć oparte są może na trochę banalnych i wytartych już pomysłach, to jednak i o te warto zahaczyć, bowiem, coby nie mówić, są dobrze napisane i pomysły na tyle ciekawe, że powinny zainteresować nawet bardziej wymagających miłośników czytania.

„Planeta masek” to opowiadania, które jako jedyne łączą się w całość w obrębie części tematycznej. Wszystkie dzieją się w tym samym miejscu, a ponadto łączy je osoba głównego bohatera. Jest to zdecydowanie najciekawsza część „Świata…”. Opisana w nich kultura może nieco przypominać japońską sprzed kilkuset lat. Tam, gdzie gesty i maski stanowią podstawę życia społecznego bardzo łatwo jest pogubić się, a jeden mały błąd może okazać się tym ostatnim…

Choć sam tytuł sugeruje coś zupełnie odmiennego, książka prezentuje całą gamę różnorodnych opowiadań. Każdy znajdzie tutaj coś, co trafi w jego osobiste gusta, niemniej książka jako całość jest interesująca sama w sobie. Aby zaś sprawiedliwości stało się zadość, na koniec dodam, że nie wszystkie opowiadania zawarte w niniejszym zbiorze są autorstwa samego Jacka Piekary. Współautorem opowiadań „Zielone pola Avalonu” oraz „Świat jest pełen chętnych suk” jest Damian Kucharski.

Dodaj komentarz