Świat nocy cz.2 – zakazana miłość

Serią „Pamiętniki wampirów” L.J. Smith udowodniła, że zna się na świecie wampirów i magii. I choć seria opowiadań pod wspólnym tytułem „Świat nocy” nie ma nic wspólnego, czasem nawet tematycznie, z „Pamiętnikami…” to jednak ta tajemniczość i magia właściwe stylowi pisania tej autorki pozostają. Choć może to i nie po kolei, ja chcę zacząć od tomu drugiego, zawierającego, tak jak i pozostałe, trzy opowiadania. Na ten konkretny składają się: „Wybrani”, „Anioł ciemności” oraz „Pakt dusz”. To trzy zupełnie odmienne opowiadania, każde w swoim specyficznym klimacie, których bohaterowie spotykają się wszyscy razem na samym końcu książki.

Opowiadanie pierwsze: „Wybrani”
Młodziutka, zaledwie siedemnastoletnia, Rashel jest zawodową łowczynią wampirów. Jak pięciolatka była świadkiem tego, jak jeden z nich zabił jej matkę, przyjaciela i ciotkę. Ten sam wampir prześladował ją w jej późniejszym życiu. Teraz Rashel jednak bardziej znana jest w Świecie Nocy jak Kocica z powodu zostawianych przez siebie na ciałach ofiar śladów jak gdyby kocich pazurów. Kiedy pewnego razu wyrusza z grupą innych łowców na obserwację podejrzanie zachowujących się wampirów, jej życie zmienia się nie do poznania. Pomiędzy nią a Quinnem, przyszywanym synem przywódcy krwiopijców, dochodzi bowiem do czegoś dla obojga niewytłumaczalnego, co jednocześnie ich do siebie zbliża i przeraża. W wyniku tego wampir zostaje uwolniony, a ona sama traci zaufanie kolegów po fachu. Kilka godzin później dziewczyna sama trafi na ślad przemytników ludzi. Poznaje też jasnowłosą Daphne, która właśnie im uciekła. Razem starają się rozwiązać zagadkę tych tajemniczych zniknięć.

Opowiadanie drugie: „Anioł ciemności”
Kiedy Gillian, nastoletnia dziewczyna, topi się pewnego dnia spotyka świetlistą postać chłopaka, który daje jej wybór: może zakończyć swoje życie już teraz lub powrócić do świata żywych. Dziewczyna wybiera życie. I z tą chwilą, za sprawą dziwnego chłopaka, którego nazywa Aniołem, odmienia swoje życie całkowicie. Wraz z nią ten dziwnych chłopak przybywa na ziemię i początkowo pomaga jej spełnić marzenia. Nagle Gillian z niepozornej, zupełnie przeciętnej nastolatki przeistacza się w pewną siebie kusicielkę, która może mieć każdego chłopaka. Jednak ona chce tego jednego jedynego – Davida. Problem w tym, że on już ma dziewczynę i najwyraźniej nie ma zamiaru zmieniać tego stanu rzeczy. Jak się okazuje i z tym Anioł potrafi sobie dać radę. Odkrywa bowiem przed Gillian tajemnicę jej pochodzenia. Jest ona jedną z czarownic z potężnego rodu Haraman. Jednak skutki tego odkrycia i dalszych jego konsekwencji mogą przerosnąć oczekiwania Gillian…

Opowiadanie trzecie: „Pakt dusz”
Trzecie, ostatnie już opowiadanie, to historia wampira Thierry’ego zakochanego w dziewczynie imieniem Hannah. Od początku świata są ze sobą nierozerwalnie związani: on, jako wampir jest nieśmiertelny, więc za każdym razem gdy dziewczyna odradza się w nowym ciele musi ją odnaleźć i przekonać o swojej miłości. Jednak za każdym razem, w każdym wcieleniu, dziewczyna umiera przed swoimi osiemnastymi urodzinami. Maya, inna starożytna wampirzyca, odnajduje współczesne wcielenie Hannah i przekonuje ją, że za każdym razem to Thierry jest odpowiedzialny za jej śmierć. Dziewczyna nie jest pewna, czy tak jest w rzeczywistości, więc wraz z psychologiem próbuje odpowiedzieć sobie na to pytanie. Za pomocą hipnozy podróżuje przez wszystkie swoje wcielenia, odkrywając tajemnicę swojej przeszłości.

Te trzy opowiadania, choć na końcu łączą się poprzez spotkanie występujących w nich bohaterów, tak na prawdę niewiele mają ze sobą wspólnego. Może oprócz tematu, którym jest miłość, tak bardzo zakazana w Świecie Nocy. Tu nic nie jest proste, nie wystarczy kochać, by odnaleźć tu spokój. Ogromnym plusem tej książki jest to, że autorka zawarła w niej bardzo różne tematy i do każdego z nich podeszła niezwykle indywidualnie. Wprowadziła zupełnie nowe spojrzenie na świat nadprzyrodzony, wprowadzając chociażby duchy czy sam pomysł reinkarnacji. Napisany lekkim, barwnym językiem „Świat nocy” jest jak najbardziej godny polecenia. I nie tylko czytelniczkom nastoletnim, leczy tym troszkę starszym także. : ) W końcu każda z nas ma czasem ochotę poczytać o romantycznej zakazanej miłości.

Cała seria do zakupienia tutaj.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
4.3

Podsumowując:

Najlepsza część ze wszystkich trzech.

Dodaj komentarz