Uwikłani. Obsesja – kłamstwo nie popłaca

O czym jest ta książka?

Podjęcie decyzji o stworzeniu prawdziwego związku przewróciło życie Hudsona i Alayny do góry nogami. Chociaż oboje mają o tym nikłe pojęcie, bo do tej pory żadne z nich tego nie próbowało, to jednak starają się ze wszystkich sił sprawić, by się udało. Trudno jest jednak zbudować coś trwałego na kłamstwie. Bo czyż nie kłamstwem właśnie jest ukrywanie przed ukochanym prawdy? Być może jednak muszą przejść tę ciernistą ścieżkę i poznać smak straty by dowiedzieć się, ile to tak na prawdę dla nich znaczy. Być z kimś kto cię rozumie i bezwarunkowo akceptuje.

Początki każdego związku to jedna wielka niewiadoma. Staramy się być jak najlepszą wersją siebie, przede wszystkim dlatego, że nie jesteśmy jeszcze pewni tej drugiej osoby. Nie czujemy się przy niej do końca swobodnie. Jak się okazuje w tomie drugim, Hudson i Alayna również mają podobne problemy. I wynika z tego sporo kłopotów. Podoba mi się jednak sposób, w jaki autorka prowadzi fabułę, osnutą właśnie wokół wątku zaufania i prawdomówności. Czy zatajenie czegoś jest równoznaczne z kłamstwem? I czy związek, w którym brak szczerości ma szansę przetrwać? Myślę, że każdy z nas w jakimś momencie swojego życia miał podobne problemy w relacji z drugą osobą. I to nadaje tej książce rysu autentyczności. Bo okej, on jest nieziemsko bogaty, ale to nie zmienia faktu, że nie da się wszystkiego kupić za pieniądze, a już na pewno nie prawdziwej miłości. Musi więc poradzić sobie z tymi wszystkimi przeszkodami, z jakimi i my, zwykli zjadacze chleba, się borykamy. Moim zdaniem im bardziej ludzcy są bohaterowie, tym książka jest atrakcyjniejsza dla czytelnika. Ja tam nie lubię czytać o idealnym życiu idealnych ludzi, które jest tylko sztucznym wyobrażeniem prawdziwej ludzkiej egzystencji.

Muszę przyznać, że ta trylogia podoba mi się coraz bardziej. Nie tylko ze względu na bohaterów, o czym już wspominałam. Podoba mi się także to, że autorka porusza dość niewygodny dla większości ludzi temat uzależnień i obsesji. Niezdrowych zachowań, które powodują trwały uszczerbek na psychice nie tylko chorych, ale i osób z ich otoczenia. Pokazuje, że ludzie z problemami są nimi z jakiegoś konkretnego powodu. I że, zazwyczaj, ten powód jest w jakiś sposób związany z ich bliskimi. Ich zachowanie, choć większość uważa inaczej, jest wymuszone przez uzależnienie czy chorobę. I często jest także powodem poważnych problemów z zaufaniem i samooceną. To wszystko zostało w tej książce bardzo fajnie przedstawione. Dzięki temu, nie jest to już zwykła książka z literatury erotycznej. Staje się czymś więcej, co na prawdę warto jest przeczytać. Perypetie bohaterów są o wiele bardziej zajmujące właśnie przez to kim są. Ich przeszłość, błędy jakie popełniają przez to teraz – łączy się to wszystko ze sobą w bardzo zgrabny sposób i daje zaskakujący efekt.

Przy części pierwszej miałam dużo zarzutów względem języka, tudzież polskiego tłumaczenia, ponieważ z braku czasu nadal nie wiem, jak to wygląda w oryginale. Muszę przyznać, że w części drugiej pod tym względem jest jakby lepiej. Mniej jest takich niewydarzonych wpadek jak wcześniej, co sprawia, że książkę czyta się zdecydowanie lepiej, a na pewno przyjemniej. W ogólnie odnoszę wrażenie, że ta druga część jest odrobinę bardziej dojrzała. Autorka pisze o wszystkich sprawach z wielkim wyczuciem, potrafi sprawić, że spoglądamy na pewne sprawy z punktu widzenia jednego czy drugiego bohatera. Najwyraźniej jednak jest to efekt zamierzony, kompatybilny z tym, co dzieje się w życiu książkowych postaci. Bo i one same także stają się bardziej dojrzałe. Decyzja, by podjąć się trudu zbudowania prawdziwego, solidnego związku wpłynęła na nich w bardzo pozytywny sposób. Ciekawie jest obserwować te zmiany, które w nich powoli, ale jednak zachodzą. Bardzo sobie cenię książki, w których z tomu na tom można zauważyć, że coś się zmieniło w postawie bohatera. Jest to taki smaczek, który sprawia, że tym bardziej się w ciągam w losy postaci i tym chętniej śledzę jego lub jej dalsze poczynania.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
3

Podsumowując:

Ciąg dalszy zmagań miłości z trudną przeszłością.

Dodaj komentarz