Wampir Lestat – historia wampirzego rodu

wampirlestat

Tym, którzy czytali „Wywiad z wampirem” postać Lestata z pewnością nie jest obca. Teraz jednak nieśmiertelny krwiopijca sam opowiada swoją historię. Po latach snu pod powierzchnią miasta budzi się na powrót, aby dołączyć do grupy śmiertelników jako członek ich zespołu. Po pewnym czasie wpada w jego ręce opowieść Louisa o ich wspólnym życiu i wtedy to właśnie rodzi się w jego głowie iście diabelski plan wyjawienia całemu światu wampirzej tajemnicy.

Powieść „Wampir Lestat” to w dużej mierze opowieść o życiu tytułowego bohatera, jednak nie wyłącznie o tym. To także historia powstania całego rodu wampirów, historia stworzenia ich Matki i Ojca. W ten sposób cała historia nabiera wyrazistości, można dzięki temu prześledzić historię jednych z najbardziej starożytnych istot. Już na samym początku książki jej główny bohater, a zarazem narrator mówi, że współcześni ludzie już nie chcą wampirów pokroju Drakuli, że chcą czegoś więcej i ona zamierza im to dać. Wykrzyczeć w piosenkach, które dotrą do najdalszych zakątków świata. Nie ma tylko pojęcia, jak niebezpieczne może to być dla wszystkich nieśmiertelnych, jak i śmiertelnych.

Chociaż „Wampir Lestat” jest niejako kontynuacją „Wywiadu z wampirem”, to autorce w bardzo zręczny sposób udało się uniknąć schematyczności, która zwykle występuje w przypadku serii książek.Tymczasem mamy tutaj do czynienia z zupełną zmianą punktu widzenia, co sprawia, że choć książki są ze sobą powiązane, to każda z nich stanowi zamkniętą, odrębną całość. Dzięki temu czytelnik dostaje do ręki świeżą historię opowiedzianą z pierwszej ręki i skonstruowaną w ten sposób, że ukazuje losy wielu związanych ze sobą postaci, a także wspomina marginalnie o co ciekawszych bohaterach pobocznych.

Warto także zwrócić uwagę na to, że w obu powieściach autorka zmienia styl wypowiedzi dostosowując go, do danej postaci i dzięki temu Lestat nabiera osobowości, staje się kimś realnym, kto rzeczywiście opowiada swoją własną historię.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
3.2

Podsumowując:

Ciekawe rozwinięcie historii.

Dodaj komentarz