Angielski pacjent – wielowątkowa historia miłosna

Zainspirowana niedawnym świętem zakochanych postanowiłam napisać dzisiaj o jeszcze jednej książce o miłości. To historia czworga ludzi, którzy przebywają razem w jednym miejscu, każde z innego powodu. Ich losy są powiązane ze sobą w skomplikowany, często dość niezrozumiały sposób. To opowieść wielowątkowa, wielowymiarowa. Łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc mozaikę wydarzeń, wspomnień i retrospekcji bohaterów. Książka zdecydowanie z wyższej półki.

Te cztery osoby to trzej mężczyźni i kobieta: hrabia Almasy, Caravaggio, hindus Kip oraz Hana. Ona jest pielęgniarką, oni zaś kolejno pacjentem, szpiegiem i służącym w brytyjskiej armii saperem. Pierwszy z mężczyzn nie może, lub nie chce, przypomnieć sobie swojego imienia i dopiero Caravaggio odkrywa jego prawdziwą tożsamość. Trafił pod opiekę Hany, ponieważ został ranny w katastrofie samolotu, którym leciał ze swoją kochanką i jej mężem. Choć jego tożsamość jest zagadką, to jednak wydarzenia z przeszłości są w jego głowie bardzo dobrze zachowane. To on opowiada główną historię – wątek miłości między nim, a Katherine, żoną współpracownika. To co łączy Almasy’ego z Kipem to fakt, że obaj są obywatelami świata. Żaden z nich nie przywiązuje wagi do tego, gdzie się urodził. Kolejną kluczową tutaj postacią jest pielęgniarka Hana. To ona, jako jedyna, została by ofiarnie zajmować się „angielskim pacjentem” w miejscu, gdzie wcześniej był szpital polowy. Jest to młoda, zaledwie dwudziestojednoletnia, dziewczyna, która po trosze wciąż jeszcze jest dzieckiem, a po trosze wchodzi już w wymuszoną przez wojnę dorosłość.

Nie jest to książka łatwa. Nie taka do przeczytania w jedno popołudnie. Tę książkę trzeba smakować, delektować się nią. Choć panuje tam pozorny chaos w przedstawianiu wydarzeń, to jednak po wgłębieniu się w nią wszystko staje się jasne. Lecz do tego trzeba wytrwałości, bo „Angielski pacjent” to lektura wymagająca jak mało która. Jeśli ktoś szuka szybkiej rozrywki, to niech od razu odpuści sobie sięganie po to dzieło. Tym, którzy lubią książki skomplikowane, niejednoznaczne, w które trzeba się na prawdę zaangażować, szczerze polecam, ponieważ książka będzie więcej niż spełniać wasze oczekiwania. I z pewnością nie raz zaskoczy.

Na zakupy zapraszam tutaj.

Dodaj komentarz