Wyznania gejszy – piękna zabawka?

Inne kultury często przez tysiąclecia swojego istnienia wykształciły w sobie pewne formy czy zachowania, także określone typy grup ludzi budzące spore kontrowersje jeśli oceniane są przez pryzmat ludzi żyjących w innym kraju czy kręgu cywilizacyjnym. Nie inaczej jest gdy mówimy o gejszach. Dla jednych to barwne ptaki, kobiety do towarzystwa. Piękne, wykształcone, WYCHOWANE do tego, by zabawiać mężczyzn rozmową, towarzyszyć im w rozrywce. Dla innych to zwykłe przedstawicielki najstarszego zawodu świata, jakich wiele także w innych krajach. A jednak trudno powiedzieć, żeby inne rozwiązłe kobiety miały kiedykolwiek taką pozycję, jaką wypracowały sobie w Japonii gejsze.

By ratować rodzinę można znieść wiele, jednak tylko wtedy, gdy nie jest to wymuszone siłą. Chiyo i jej starsza siostra zostają sprzedane by oddawać się za pieniądze. Można powiedzieć, że młodsza z sióstr miała więcej szczęścia, gdyż miała w przyszłości gejszą, a nie, tak jak starsza, trafić do podłego miejsca, gdzie była wykorzystywana i nie miała przed sobą żadnej przyszłości. Mimo to Chiyo także nie ma łatwego życia: wciąż prześladuje ją Hatsumomo, gejsza z jej okiya, która widzi w młodej dziewczynie przyszłą rywalkę. Na dodatek podczas próby ucieczki łamie sobie rękę i za karę zostaje pozbawiona możliwości zostania gejszą. Pewnego dnia, rozpaczając nad swoją niedolą spotyka Prezesa. To przypadkowe spotkanie zaważy na całym jej przyszłym życiu, bowiem skrycie zakochana dziewczyna będzie wciąż dążyć do tego, by stać się częścią życia tego mężczyzny. Los się jednak do niej uśmiecha. Najsławniejsza gejsza w Kioto, Mameha, zabiera dziewczynkę do siebie i czynią ją swoją młodszą siostrą. Tym sposobem umożliwia jej stanie się pełnoprawną gejszą, jednocześnie przekazując jej wszystko co powinna widzieć o sztuce bycia żywą zabawką. Z czasem z Chiyo wyrasta najsłynniejsza gejsza w całym Gion – Sayuri. Kiedy przychodzi do licytacji jej mizuage pada rekord sumy jaką kiedykolwiek zapłacono za tę przyjemność i dzięki temu dziewczyna może uregulować wszystkie swoje długi.

Mimo tych wszystkich szczęśliwych zbiegów okoliczności, Sayuri nadal nie jest szczęśliwa w życiu osobistym. Kochając Prezesa musi znosić zaloty jego współpracownika, nie mogąc nic z tym zrobić. Wciąż jednak wierzy, że któregoś dnia spełni się jej marzenie o byciu częścią życia ukochanego mężczyzny. Na to jednak musi czekać kilka długich lat wojny, podczas których przestaje być tą piękną gejszą jaką była w czasach spokoju. Kiedy jednak wszystko wraca do normy, Prezes odnajduje ją i prosi, by znów stała się tą, do roli której przygotowywała się tak długi czas. W wyniku zemsty jej niegdysiejszej przyjaciółki, ukochany widzi Sayuri w objęciach innego mężczyzny, jednak decyduje się na to, by stała się częścią jego życia. Spędzają ze sobą kilka szczęśliwych lat, do śmierci Prezesa, i mają razem syna.

„Wyznania gejszy” to kolejny debiut literacki, który zasługuje na największe uznanie. Dla mnie ta książka jest pięknym studium kultury i obyczajów tego niezwykłego kraju jakim jest Japonia. Historia zawarta w tej książce jest niebanalna, ciekawa, nie ucieka się do prostych rozwiązań. Przeciwnie, przed główną bohaterką wciąż stają nowe problemy, nowe wybory, z którymi musi sobie radzić. Jest tym, kim jest i teraz już tego nie zmieni. A mimo to ma odwagę kochać, ma odwagę walczyć o tę swoją miłość. I w końcu jej marzenie się urzeczywistnia, lecz droga do niego była ciężka i wyboista. Nic w jej życiu nie jest łatwe. Ta historia może nie wzrusza i nie jest jakość szczególnie piękna, jednak niewątpliwie zasługuje na uwagę, choćby ze względu na to, że pozwala zajrzeć w świat tych niezwykłych kobiet-zabawek. Poznać je, ich zwyczaje, zobaczyć niemalże proces kształtowania się gejszy, bo to długa i żmudna praca doprowadzania do perfekcji kontroli nad swoim ciałem. Świat gejsz to miejsce niebezpieczne, a zasady nim rządzące – okrutne.
Książka godna polecenia każdemu, kto interesuje się kulturą tego dalekowschodniego kraju. Warto też wspomnieć, że smaczku całej opowieści dodaje fakt, że została napisana w oparciu o życie prawdziwej gejszy: Mineko Iwasaki

Dodaj komentarz