Wyznania zakupoholiczki – wszystko, co powinnyście wiedzieć o zakupach

Czy można się uzależnić do zakupów? Brzmi to jak absurd, lecz są tacy ludzie, którzy nie mogą żyć bez nowej pary butów czy spodni, a na wyprzedaże w sklepach wędrują jak do mekki. Sophie Kinsella w swojej książce przedstawiła ten problem, czy właściwie chorobę, w sposób dość zabawny, doprowadzając zachowanie bohaterki do granic absurdu. Sama jest dziennikarką zajmującą się światem finansów, więc pisząc tę powieść bardzo dobrze orientowała się w sprawach stworzonej przez siebie postaci.

Rebeka Bloomwood to trzydziestoletnia dziennikarka redagująca tekst o świecie finansjery, o którym nie ma najmniejszego pojęcia, i maniaczka zakupów. Swoje artykuły kieruje do ludzi, którzy mają problemy finansowe po to, by pomóc im je rozwiązać. Szkoda tylko, że nie potrafi zastosować swoich rad do samej siebie. Niestety, jej uzależnienie wpędza ją w poważne kłopoty, więc chwyta się wszelakich sposobów, byle tylko poprawić swoją rozpaczliwą sytuację. Kiedy jednak wszystko zawodzi postanawia wyjechać do rodziców, by tam ukryć się przed całym światem, a w szczególności przed prześladującym ją komornikiem. Choć z początku tego nie wie, to decyzja o wyjeździe do rodzinnego domu okaże się jej najlepszą decyzją. Odkrywa tam bowiem, że jedna z firm ubezpieczeniowych, wykorzystując naiwność swoich klientów, robi przekręt na wielką skalę. Wykorzystując swoje stanowisko, Rebeka pisze artykuł o nieuczciwej firmie, co nadaje jej rozgłosu i pomaga w końcu wydobyć się z problemów materialnych. Oczywiście pojawia się też wątek miłosny, bez którego nie byłoby „Literatury w spódnicy”.

Dość banalna, lekka opowieść o dojrzewaniu dorosłej kobiety. Nie jest to może jakoś szczególnie wymagająca lektura, lecz czyta się to przyjemnie. Taka letnia opowieść, w sam raz by przeczytać ją w jeden dzień i zapomnieć. Napisana prostym, zabawnym językiem, obfituje w sytuacje humorystyczne, czasem wręcz prześmiewcze, jednocześnie ukazując złożony problem jakim jest choroba – zakupoholizm. Pomysł na fabułę przyjemny, pozwalający nam choć na chwilę zajrzeć do świata pięknych ubrań i dodatków od najlepszych projektantów.

Dodaj komentarz