Królowa potępionych – zło nigdy nie zasypia

krolowa-potepionych

„Królowa potępionych” to kolejna powieść z serii Kroniki wampirów. Tym razem nie jest to opowieść jednego z wampirów, nad czym już na początku ubolewa znany wszystkim doskonale Lestat, lecz zbiór wydarzeń, które zatrząsnęły całym światem, zarówno ludzi, jaki i krwiopijców, opowiedziany z perspektywy bardzo różnych postaci. Czasem opowieści te są bardzo odległe w czasie, jak na przykład historia opowiedziana przez jedną z bliźniaczek. Wszystkie one złożone w jedną spójną całość przez Lestata dają dopiero prawdziwy obraz tego, jakim człowiekiem była królowa Akasha i jakim przez to wampirem została na całą wieczność. Wyjaśnia się także zagadka powstania pierwszych, prawiecznych wampirów, czyli Matki i Ojca.

Wszystko zaczęło się od tego, że do siedzącej w komnacie gdzieś w górach Nepalu pary królewskiej dotarły piosenki, a wraz z nimi i wideoklipy, stworzone przez zespół „Wampir Lestat”. Ich opiekun, Mariusz, po powrocie z jednej ze swoich wypraw zastał otwartą komnatę, a w niej leżącego bezwładnie nieżyjącego już Ojca. Jak się okazało wielka królowa Akasha postanowiła po tysiącleciach milczenia powstać wreszcie ze swego tronu i zaprowadzić na Ziemi porządek wedle swojego widzimisię. Nie oznacza to jednak nic dobrego, ponieważ postanawia to zrobić w najbardziej krwawy z możliwych sposobów. Zabiera przy tym ze sobą Lestata, aby pomógł jej spełnić wizję szczęśliwego świata bez wojen i przemocy. Nie jest on zbyt zachwycony rozwojem wypadków, jednak sile królowej nie sposób się przeciwstawić.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Akasha wymordowywała mężczyzn w różnych zakątkach świata rękami kobiet, w tajemnym domu jednej z rudych bliźniaczek zbiera się grono ocalałych bądź nowostworzonych wampirów. Wtedy to właśnie wyjaśnia się tajemniczy sen o bliźniaczkach, który nawiedzał krwiopijców, a którego nikt do tej pory nie potrafił objaśnić. Wtedy też dochodzi do odkrycia tajemnicy wampiryzmu i tego, jak powstali Matka i Ojciec. Jest to dość dramatyczna opowieść o tym, jak kontaktujące się z duchami bliźniaczki zostały ukarane przez okrutną władczynię, która starała się dopasować świat do swoich wyobrażeń. Radzą także nad tym, w jaki sposób można by zatrzymać krwawe żniwo zbierane przez Akashę. Jak się okazuje, rozwiązanie tego problemu zbliża się szybko i nieubłaganie…

„Królowa potępionych” to kolejna książka cyklu i kolejna, w której autorka zastosowała zupełnie odmienny sposób przedstawienia postaci i fabuły. Jest to bardzo korzystny zabieg, bowiem pokazuje całą historię z zupełnie innego punktu widzenia. Tym razem narracja zmienia się, przechodząc z jednego bohatera na innego. W innych książkach zdarza się, że jest to bardzo irytujące, jednakże tutaj sprawia to, że przynajmniej lepiej poznajemy wszystkie sekrety i niuanse, które w całości tworzą obraz historii niezwykłych stworzeń, które powstały w wyniku przedziwnego splotu wypadków.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
3.9

Podsumowując:

Ciekawe doświadczenie.

Dodaj komentarz