Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli – tyran i bohater

Książka „Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli” to próba podsumowania faktów na temat tego człowieka. Wład Drakula zwany Palownikiem, jak wszyscy wiemy jakoby rządził niegdyś Wołoszczyzną, a więc rzut czapką od nas. Wokół jego osoby narosło wiele legend i opowieści przedstawiających go, jako człowieka nawet nie tyle okrutnego, co wręcz opętanego jakąś zabójczą manią. Tak też jawi się w tej powieści, jednak z tą różnicą, że autor nie ocenia go ani pozytywnie ani negatywnie. Po prostu przedstawia tę postać.

Oceny postępków Włada Drakuli podjąć się chyba musimy każdy na własną rękę. Trudno bowiem cokolwiek tu komuś narzucać, mówić jednoznacznie, że to, co książę robił było złe lub dobre. Ostatecznie każdy kieruje się swoim własnym sumieniem, więc nie mnie oceniać za wszystkich to, jaki był Drakula i jak postępował. Jedyna rzecz, jaka wynika z tej książki jest taka, że Wład jest człowiekiem. Jakkolwiek banalnie to brzmi, to jednak warto to podkreślić. Jest człowiekiem, złym czy dobrym, ale jedynie człowiekiem, nie żadną bestią czy wampirem jak chce Stoker. Tak samo jak każdy z nas kocha, nienawidzi, z tą różnicą, że nie każdemu jest dane stać się władcą takim jak był on.

Co do samej książki, to ja w sumie nie mam zastrzeżeń. Może nie jest jakoś nadzwyczajnie napisana, można wręcz powiedzieć, że raczej oscyluje gdzieś w okolicach przeciętności, lecz nic tak naprawdę nie można jej zarzucić. Nie wyróżnia się ani na plus ani na minus. Uważam, że to ciekawa lektura dla każdego, kto chciałby spojrzeć na Drakulę z innej perspektywy niż ta przedstawiona w książce Brama Stokera.

  • Fabuła
  • Kreacje postaci
  • Język
3.2

Podsumowując:

Ciekawe spojrzenie na postać Drakuli.

Dodaj komentarz